بیداری اقلیت هزاره در افغانستان، نقشه قومی این کشور را تغییر داده است

راضیه توضیح می دهد: "هزاره ها در گذشته رنج می برد. تنها راه به آوردن مجدد آزادی ما تحصیل و درس است." هزاره ها وارثان قوم مغول اند که چشمهای بادامی دارند و کاملا از دیگر گروه های قومی افغانستان قابل تشخیص اند. هزاره ها که احتمالا در قرن چهاردهم میلادی در افغانستان رسیده اند به مدت طولانی توسط اربابان پشتون کشور تحت ظلم و ستم بوده اند.

در پایان قرن نوزدهم، شاه عبدالرحمن حتی علیه شیعیان هزاره "مرتد" که ساکنان مرکز افغانستان، «هزاره جات» هستند، اعلام "جهاد" کرده بود تا از شمار آنها کاسته و از آنها برده برداری کنند. هزاره ها فرار از آزار و اذیت، اکثرا راهی کویته پاکستان و مشهد ایران گردیدند که آنجا نیز امروزه گروه قومی چشمگیری را تشکیل می دهند.

روح الله ناصر، چهار زانو، روی مربعی از چمن دانشگاه، فرا رسیدن شب کابل را به تماشا نشسته است. او محصل رشته ژورنالیسم، در فکر یک شغل در تلویزون است. او می افزاید: "تحصیل یک راه برای تضمین آینده ماست". "امنیت" کلمه ی که، وقتی از چشم انداز آینده آنها می پرسم در دهان جوانان هزاره تکرار می شود و آنها از وضعیتی که قوم شان دارند احساس یاس و شکنندگی می کنند. در کل، آنها بیشتر از آنچه که هستند در دانشگاه حضور دارند. محصلان هزاره در اکثر رشته ها مصروف تحصیل اند ولی در رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی و هنرهای زیبا با تناسب 70 تا 80 درصدی محصلان را تشکیل می دهند.

علی امیری، استاد مطالعات اسلامی در دانشگاه ابن سینا، یک دانشگاه خصوصی می گوید. «این به دلیلی است که بفهمی جامعه و فرهنگ را و بعدا بصورت بهتر تغییرش بدهی". بیش از دیگر گروه های قومی در افغانستان – پشتون، تاجک، ازبک و ... – هزاره ها برای تغییرات اجتماعی علاقمندند و به نظریه های آزادی و رهایی نیز باز تر اند.

آیا این اتفاقی است؟ در بین احزاب چپ افراطی سالهای 1970 میلادی، جریان مائوئیست ها بیشتر جوانان هزاره را استخدام می کردند. از آن زمان، جامعه هزاره ماجرا های سیاسی زیادی را پشت سر گذرانده است. پس از فریفتن چپی ها نوبت به خمینی گرا ها و بعد هم جهادی های ضد شوری رسیده است. این ها نتیجه ای شد که ناسیونالیزم قومی به اوج خود برسد و جناح های مجاهدین بعد از سقوط نظام کمونیستی در سال 1992 میلادی به جنگ داخلی بپردازند.

درسال 2001، هزاره ها از سقوط طالبان با شور و شوق استقبال کردند چون سنی های رادیکال، هزاره ها را دوباره تحت ظلم و ستم قرار داده بودند. به مدت ده سال بعد از طالبان، هزاره ها صادقانه به بازسازی افغانستان سهم گرفتند. هزاره ها از حضور جامعه جهانی که "امنیت" را تضمین می کند نفس راحت می کشند.

این زمینه های جدید نیز کمک کرده است تا هزاره ها علیه ایران توانمند عمل کنند. چون ایران، از هزاره های شیعه مذهب در مقابل امریکایی ها استفاده و بهره برداری های بیهوده می کرده است. علی امیری، استاد موسسه ابن سینا اذعان می کند: "در گذشته، هزاره های افغانستان نقش عوامل ایران را بازی کرده اند اما در حال حاضر آنها هویت خود را جدا از مراجع شیعه می دانند".

آزادی سیاسی هزاره ها هنوز هم یک فرایند دشوار باقی مانده است. چون اشتراک هزاره ها در سیاست برای بقیه گروههای قومی سوی ظن های را ببار آورده و دستیابی هزاره ها به موفقیت علمی و اقتصادی باعث نگرانیهای دیگر اقوام شده است. هزاره ها نسبت به بقیه اقوام ساکن در افغانستان محافظه کاری کمتری به زنان دارند و دختران هزاره در گیر مشاغل حرفه ای وکاری هستند.

نگاه ها بیشتر به هزاره ها جلب است و این خود باعث دامن زدن به اختلاف با پشتونها شده و این دو گروه قومی در مسیر برخورد همدیگر قرار گرفته اند. بیشتر درگیریهایی زبانی است که در دانشگاه به وقوع می پیوندد.

این پیشرفت هزاره ها مانند یک انقلاب خاموش است. پشتونها نگران میراث سیاسی خود هستند، نظام سلطنتی که آنها در قرن هجدهم تاسیس کرده بودند. این میراث سیاسی امروزه توسط هزاره ها و اقلیت های دیگر به چالش کشیده شده و اقلیت ها خواهان حضور گسترده در دولت هستند. این گسستگی های که در جریان روشنفکری رخنه می کند، خطرناک بوده و یک برداشت سیاسی تلقی می شود.

نعمت الله ابراهیمی، تحلیلگر هزاره می گوید:" تحت تاثیر جنگ قرار دارند. مناطق پشتون نشین جنوب و شرق دسترسی به آموزش ندارند چون آنها اکثرا مانع رفتن فرزاندان شان در مکتب می شوند، در حالیکه در مناطق هزاره نشین، در عین زمان، فرزندان شان را بطور کلی به مکتب می فرستند. این خود یک نوع شکاف عمین بین پشتونها و دیگر اقوام که در حال تغییر اجتماعی هستند ایجاد کرده است.

در حالیکه ناتو نیروهای خود را از افغانستان خارج می کند، بازگشت طالبان «عمدتا پشتون» بر قدرت یک دیدگاه عملی بنظر نمی رسد. این معادله قومی که کاملا تعریف دوباره می شود، افغانستان را در معرض آشوب قرار خواهد داد.

کابل، فرستاده ویژه روزنامه لوموند، سال شصت و هشتم، شماره 21004، تاریخ اول اوت 2012، فریدریک روبن

برگردان: عباس ابراهیمی

/ 8 نظر / 134 بازدید
بروزترین بانك پروژه و پايان نامه دانشجويي

بانك پروژه و پايان نامه دانشجويي كاملترين مجموعه در ايران در 9 دي وي دي بيش از 40 گيگابايت و 100.000 تحقيق و مقاله به همراه بهترين طرح هاي توجيهي تاييد شده توجه داشته باشيد قيمت اين محصول در بازار سياه بيشتر از 300.000 تومان است كاملترين و به روزترين منبع تحقيق ويژه دانشجويان بدون نياز به جستجو در اينترنت مقاله خود را آماده كنيد ما قبلا براي شما سرچ كرده ايم شما فقط انتخاب كنيد كاملترين مقالات در تمام زمينه هاي ادبي ، تاريخي ،مذهبي، شيمي مهندسي و ... همه مقالات شما را از قبل آماده كرده ايم 7 DVD به همراه 2 دي وي دي هديه طرح هاي توجيهي قيمت : 15000 تومان http://forosh.biz/Detail.aspx?q=cd2110&s=42175 ديگر نگران پروژه هاي دانشجويي و مقالات و پايان نامه تان نباشد تاپ ترين و جديد ترين مقالات در تمام زمينه هاي علمي مجموعه اي بي نظير و فوق العاده مناسب براي تمامي دانشجويان در تمامي رشته هاي تحصيلي فرصتي بي نظير براي صرفه جويي در وقت قيمت : 15000 تومان http://forosh.biz/Detail.aspx?q=cd2110&s=42175 بخشي از محتويات اين پكيج علمي استثنايي

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 320881100

معصومه موسوي

سلام دوست عزيزم خوبي؟ آمدم شعري بخوانم كه طبق معمول ديگر وبلاگ ها با يك مطلب خبري رو به رو شدم. آن هم يك مطلب كه در آن كلماتي چون قوم و مذهب و ... كلماتي كه ما از آنها زخم خورده ايم.

م ح

......♥#########♥اااااااااااااااااااااااپم .....♥#############♥ ...♥نفس عشق#########♥ ..♥#################♥..................♥###♥ ..♥##################♥..........♥#########♥ ....♥#################♥......♥#############♥ .......♥################♥..♥###############♥ .........♥################♥################♥ ...........♥###############################♥ ..............♥#######نفس عشق#############♥ ................♥#########################♥ ..................♥######################♥ ....................♥###################♥ ......................♥#################♥ ........................♥##############♥ ...........................♥###########♥ ...........نفس عشق........♥#######♥ .................................♥#####♥ ...................................♥###♥ .....................................♥#♥ .......................................♥ .......................................♥ ...>>..نفس عشق..............♥اااآآآآآآآآآآآآآآآآآاپم ...................................♥ .................................♥

حمید

هزاره ها بازماندگان پیشدادیان و کیانیان و آریایی های واقعی هستند.